Reklama

Nabór wniosków na pompy ciepła we Wrocławiu

KAWKA Wrocław - Ogłoszenie o naborze wnioskówRuszył nabór wniosków o udzielanie dotacji celowej z bu...

Dofinansowanie dla przedsiębiorców

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców z Mazowsza w ramach RPOWM/1.5/1/2014Od 30 ...

Test powietrznej pompy ciepla

W związku z narastającym zainteresowaniem pompami ciepła nasza redakcja otrzymała do testów powietrz...

Kraków inwestuje w OZE

Urząd Miasta Krakowa w ramach programu ograniczania niskiej emisji zanieczyszczeń uruchomił program ...

Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych

Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych Narodowy Fundusz ochrony Środowiska i Gospod...

Dolne źródło energii

Podział pomp ciepła ze względu na źródło ciepła W internecie nierzadko można spotkać się z opinią, ...

Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku

Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku Kiedyś do ogrzania budynku o powierzchni np. 200m2 potrz...

Jak działa pompa ciepła

Jak działa pompa ciepła? Pompa ciepła jest urządzeniem działającym ekologicznie, bezpiecznie, jest ...

 • Nabór wniosków na pompy ciepła we Wrocławiu

 • Dofinansowanie dla przedsiębiorców

 • Test powietrznej pompy ciepla

 • Kraków inwestuje w OZE

 • Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych

 • Dolne źródło energii

 • Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku

 • Jak działa pompa ciepła

Pompy ciepła to niskie koszty ogrzewania

Kiedyś do ogrzania budynku o powierzchni np. 200m2 potrzebowano 30kW mocy pochodzącej z centralnego ogrzewania, a wysokotemperaturowy system grzewczy powodował, że kaloryfery buchały nadmiernym gorącem.

Pompa ciepła zasada działaniaNa szczęście nowoczesne budownictwo zapewnia lepszej jakości materiały budowlane, dzięki którym budynki zyskują lepszą izolację cieplną i efektywnie zapobiegają przenikaniu ciepła na zewnątrz. Dokładne ocieplenie ścian, odpowiednia stolarka drzwi i okien, a także dobrze zabezpieczony dach zmniejszają zapotrzebowanie energetyczne obiektu. W takiej sytuacji możliwe jest wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, które zapewnią ciepło o niższej temperaturze, tym samym gwarantując niższe rachunki za ogrzewanie.

 Jednym z takich rozwiązań grzewczych jest system oparty o pompę ciepła. Woda rozprowadzana w kaloryferach czy ogrzewaniu podłogowym podgrzana przy pomocy tego urządzenia osiąga temperaturę w przedziale 35 do nawet 55 º C, co zupełnie wystarczy do warunków domowych.Co to jest pompa ciepła?

Kolektor pionowy

Wyrażenie, że pompa ciepła dostarcza x kW energii nie jest wystarczająca do określenia wydajności pompy. Aby stwierdzić, czy działanie pompy jest

COP = moc grzewcza (pc)/moc pochodząca z energii elektrycznej. Na przykład dla pompy ciepła o mocy grzewczej 10kW i poborze mocy elektrycznej 2,5kW COP będzie wynosić 4. Na ten współczynnik istotny wpływ ma różnica temperatury pochodzącej z dolnego źródła (gruntu, wody powierzchniowej, powietrza), a tej, którą emituje górne źródło (grzejniki, ogrzewanie podłogowe itp.). Co za tym idzie znacząca jest strefa klimatyczna i pora roku.Wysokość współczynnika wzrasta kiedy różnica tych temperatur jest niewielka, co jest możliwe dzięki ogrzewaniu niskotemperaturowemu. Średnio COP dla pomp ciepła mieści się w zakresie 3-4,5, 

Kolektor pionowy

natomiast dla innych kotłów jest to przedział 0,5-0,99 (nie jest to oczywiście moc pochodząca z prądu, lecz ta pierwotna moc węgla czy innych nieodnawialnych źródeł energii). Jest to niewątpliwie jeden z ważniejszych argumentów przemawiających za ogrzewaniem budynku przy pomocy węzła grzewczego, jakim jest pompa ciepła. efektywne, należy skorelować moc grzewczą pompy z tą dostarczaną za pośrednictwem energii elektrycznej. Kto z nas chciałby zainstalować „ekologiczny i oszczędny” kocioł oparty o pompę ciepła, który generowałby horrendalne rachunki za prąd? To oczywiście pozbawione sensu, dlatego tak ważny jest wskaźnik COP, który określa opłacalność wybranej pompy ciepła. COP, czyli współczynnik efektywności pompy ciepła obliczamy dzieląc moc grzewczą pompy przez moc pobraną z sieci elektrycznej: Dowiedz się więcej o:
 • Eksploatacja i konserwacja pompy ciepła
 • Odwiertach dla pompy ciepła
 • Kolektor płaski dla pompy ciepła
 • Oblicz zapotrzebowanie na moc pompy ciepła