Reklama

Nabór wniosków na pompy ciepła we Wrocławiu

KAWKA Wrocław - Ogłoszenie o naborze wnioskówRuszył nabór wniosków o udzielanie dotacji celowej z bu...

Dofinansowanie dla przedsiębiorców

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie dla przedsiębiorców z Mazowsza w ramach RPOWM/1.5/1/2014Od 30 ...

Test powietrznej pompy ciepla

W związku z narastającym zainteresowaniem pompami ciepła nasza redakcja otrzymała do testów powietrz...

Kraków inwestuje w OZE

Urząd Miasta Krakowa w ramach programu ograniczania niskiej emisji zanieczyszczeń uruchomił program ...

Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych

Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych Narodowy Fundusz ochrony Środowiska i Gospod...

Dolne źródło energii

Podział pomp ciepła ze względu na źródło ciepła W internecie nierzadko można spotkać się z opinią, ...

Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku

Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku Kiedyś do ogrzania budynku o powierzchni np. 200m2 potrz...

Jak działa pompa ciepła

Jak działa pompa ciepła? Pompa ciepła jest urządzeniem działającym ekologicznie, bezpiecznie, jest ...

  • Nabór wniosków na pompy ciepła we Wrocławiu

  • Dofinansowanie dla przedsiębiorców

  • Test powietrznej pompy ciepla

  • Kraków inwestuje w OZE

  • Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych

  • Dolne źródło energii

  • Zapotrzebowanie na energię cieplną budynku

  • Jak działa pompa ciepła

Koszty pompy ciepła, czyli jakie są ceny pompy ciepła i instalacji?

Niższe rachunki i obniżone koszty eksploatacji to najczęściej wymieniane pobudki przy wyborze pompy ciepła jako urządzenia grzewczego. Każdemu zależy na oszczędności, a jeśli tani koszt pracy pompy ciepła może nam zagwarantować szybki zwrot z inwestycji w instalację. Na początek warto jednak wiedzie ile kosztuje sama pompa ciepła i jej instalacja.

Generalny koszt związany z inwestycją w pompy ciepła obejmuje nie tylko koszt samej pompy ciepła, ale też ceny instalacji pompy ciepła, instalacji dolnego i górnego źródła, cena rozruchu oraz miesięczne i późniejsze koszty eksploatacji. Ceny pomp ciepła wahają się w zależności od producenta. Na cenę pompy wpływają także: zakres mocy pompy, materiały, z których jest wykonana, obecność i pojemność zasobnika c.w.u., systemu wyciszającego czy czujnik temperatury pokojowej itp. Za minimalny próg cenowy można uznać 25 000zł w przypadku domu jednorodzinnego. Cennik kompaktowych pomp ciepła zaczyna się od kwoty ok. 30tys zł. Zaś robocizna związana z transportem, montażem i rozruchem pompy powinna mieścić się w granicach 2-4 tys. zł.

Opłata kocioł grzewczy oparty o pompę ciepła jest także różnicowana przez dolne źródło, a tym samym przez typ samej pompy– inną kwotę zapłacimy za powietrzną pompę ciepła, a inną za pompę typu solanka/woda(cena gruntowej pompy ciepła) czy pompę ciepła typu woda/woda (cena wodnej pompy ciepła). Znaczną część finansów pochłania właśnie instalacja dolnego źródła. To, czy zdecydujemy się na instalację kolektora poziomego czy na budowę studni pod pompę ciepła, która korzysta z wody gruntowej ma duży wpływ na cenę węzła grzewczego opartego o pompę ciepła. Koszty za te usługi są dosyć zindywidualizowane w zależności od firm instalatorskich. Są też na rynku firmy, które zajmują się zarówno produkcją pomp ciepła, ich montażem i instalacją dolnego źródła, co bywa tańszym rozwiązaniem.

Poniżej przykładowe zestawienie kosztów instalacji węzła grzewczego opartego o pompę ciepła i kotła gazowego przy uwzględnieniu kredytu na instalację pompy ciepła.


pompa ciepła koszty

Powietrzne pompy ciepła – koszty

Ceny instalacji powietrznej pompy ciepła należą do najniższych. Nie wymaga ona bowiem skomplikowanych instalacji, rozkopu działki, a tym samym ogranicza ilość ludzi potrzebnych do pracy przy pompie. Jednak w naszym klimacie pompa ciepła może nie być wystarczająca by ogrzać dom, kiedy temperatura na zewnątrz spada znacząco poniżej zera. W takiej sytuacji powietrzna pompa ciepła jest wspomagana przez grzałkę albo pracę kolektorów słonecznych. Jak łatwo się domyśleć, dodatkowe urządzenie oznacza dodatkowe koszty instalacji, plus (w przypadku grzałki elektrycznej) wzrost rachunku za prąd.

Wodne pompy ciepła – koszty

Eksploatacja wodnej pompy ciepła jest ekonomiczna, w końcu jej praca polega na „przelewaniu wody z jednej studni do drugiej”. Pompy ciepła typu woda/woda charakteryzują się także wysoką wydajnością, lecz wszystko zależy od jakości i głębokości wody, która daje ciepło. Sama instalacja studni na działce przy domu nie należy do najtańszych, a w przypadku wody o nieodpowiednim składzie chemicznym konieczna jest także instalacja filtrów, które podnoszą cenę pompy.

Gruntowe pompy ciepła – koszty

Zapewniająca stabilne źródło ciepło ziemna pompa ciepła może czerpać energię z gruntu na dwa sposoby: przy pomocy kolektora poziomego lub pionowych odwiertów. Cena za instalację kolektora poziomego zależy głównie od powierzchni działki, która musi zostać rozkopana (zazwyczaj dwukrotna powierzchnia budynku), a także wartości rur i ich wypełniacza. Kwota za to dolne źródło jest liczona za m2, najczęściej ok. 20-40zł/m2. Instalacja sond pionowych jest bardziej pracochłonna. Ceny odwiertów pod kolektor pionowy waha się w przedziale 50-150zł za metr bieżący wymiennika. W zależności od długości wymienników instalacji dolnego źródła dla pompy gruntowej cena może maleć wraz z głębokością odwiertu.

To, co jest pewne, to, że węzeł grzewczy oparty o pompę ciepła jest tańszym źródłem ciepła dla domu niż kotły olejowe czy węglowe. Największy zwrot z inwestycji w to tanie ogrzewanie zauważymy, kiedy pompa ciepła będzie równocześnie źródłem centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. W takim wypadku oszczędność na miesięcznych rachunkach zostanie bardzo szybko zauważalna. Poniżej przykładowe zestawienie kosztów instalacji węzła grzewczego opartego o pompę ciepła i kotła gazowego (przy uwzględnieniu kredytu na instalację pompy ciepła).